Tvarování popínavých dřevin

Vistárie - střihStřih popínavých rostlin provádíme především u popínavých dřevin, dosáhneme tak u určitých druhů popínavek bohatšího  a košatějšího vzrůstu. Zpočátku po výsadbě rostliny nestříhejte, dejte jim čas , aby dobře zakořenili a vy jim nezpůsobili šok při větším střihu.
 

Tvarování plaménků

Zřejmě nejsložitější tvarování řezem je u velmi oblíbeného druhu Klematis – plaménků. Málokterý majitel zahrady má vůli zkrátit plamének krátce po tom, co jej koupí. Ideální je totiž zkrácení výhonů hned v první roce, podpoříme tak tvorbu více nových výhonů. Pokud bychom tak neučinili, dosáhly bychom jednoho či dvou silných dřevnatých výhonů, které málo kvetou a nejsou příliš pohledné. Je vhodné tento výchovný řez opakovat a podporovat tím tak tvorbu postraních výhonů, které klematis opticky rozšíří a obdaří více květy. Někdy se postranní výhony přihrnou zeminou a můžeme tak hřížením původní rostlinu rozmnožit. Je třeba rozlišit mezi malokvětými a šlechtěnými velkokvětými odrůdami. Ty malokvěté nevyžadují tak častý řez, a kvetou dobře, i když do jejich růstu příliš nezasahujeme. Velkokvěté odrůdy plaménků vyžadují pečlivější údržbu, ihned po kvetení odstraňujeme slabé nebo polámané výhony, a nebo je zakracujeme na délku do 30 centimetrů. Máme-li již víceletou rostlinu, a získáme pocit, že hůře kvete nebo přestává kvést vůbec, provedeme radikálnější řez až ke dřevnatým výhonům. Tento řez provádíme u ranně kvetoucích odrůd hned po odkvětu na jaře, u těch, co kvetou až v průběhu léta, tento řez provádíme koncem zimy. Velkokvěté klematisy vyžadují řez opravdu častěji, bez výchovných zásahů vypěstujete nevzhledné holé dřevnaté větve s minimem květů.


Tvarování popínavých růží

Řez růží obecně je složitější záležitost, netýká se to pouze popínavých druhů. Pokud považujete růže za královny květin, máte pravdu. Těžko hledat vděčnější a déle kvetoucí rostlinu na Vaší zahradě, o popínavých růžích to platí samozřejmě také.Popínavé růže začínají růst velmi brzy na jaře, a proto je třeba provést výchovný řez růží již v zimě. Je třeba odstraňovat staré a zaschlé větve, abychom podpořili růst nových výhonů růží. Nejvíce květů u popínavé růže nesou rok staré výhony , a tomu je tedy tvarování přizpůsobit. Při pnutí po konstrukci do větší výšky můžeme ponechat hlavní výhon, a boční pak postupně tvarovat, abychom docílili bohatě rostlého keře s množstvím květů. Většina popínavých růží kvete od jara až téměř do zámrazu, a je tedy vhodné odstraňovat odkvetlé trsy květů. Někteří majitelé zahrad nechávají tyto květy přerůst do plodů, které pak na podzim mohou popínavé růže díky svému tvaru a barvě učinit zajímavější, avšak toto rostlinu velmi vysiluje, a v dalším roce pak nemusíme docílit tak bohatého květu. U nových, zakoupených rostlin obvykle zkracujeme výhony ihned po zakoupení, rostliny se lépe ujímají a bohatěji pak větví.


Tvarování břečťanu

Popínavý břečťan má raději stinnější a vlhčí místa, a nějaký čas mu trvá, nežli opravdu zakoření a začne bohatěji růst. Do té doby obvykle řez neprovádíme, pokud máme rostlinu , kterou jsme zasadili, pouze s jedním – dvěma nevětvenými šlahouny, zaštípneme je ihned po zasazení. Pokud máme rostlinu na stanovišti druhou nebo třetí sezonu, rostlina začne obvykle bohatěji růst, a je vhodné provádět řez obvykle dvakrát ročně. Pokud máme břečťan umístěn u zdi, stříháme jej nůžkami v celé ploše stěny, aby masa rostliny příliš nezesílila a nezabírala místo u stěny.Doporučujeme : Zahradní jezírka Zahradnictví Polička Exotické rostliny